Časté dotazy

Pro návštěvníky našich stránek nabízíme možnost bezplatné poradny pro problematiku plastvých oken i dveří:

Poradna zdarma

Přinášíme vám zde nejčastější dotazy, se kterými se při své činnosti pravidelně setkáváme. Řadu užitečných témat také popisujeme v sekci Rady a tipy.


 • Nejsou plastová okna moc drahá?

  NE.

  Plastová okna OTHERM PRAHA má cenu stanovenou na dolní hranici cenové relace. Jsou dokonce o 30 – 40 % levnější než dřevěná okna a až o 50 % levnější než hliníková okna. Při srovnání s ostatními moderními dřevěnými a hliníkovými okny jsou nejlevnější. Ale neznamená to, že by byly málo kvalitní, právě naopak. Kvalitní výrobek a přijatelná cena – to jsou plastová okna OTHERM PRAHA.

 • Jaký vztah mají plastová okna a plísně v bytě?

  Součástí plastových oken OTHERM PRAHA je bezprůvanové větrání tzv. mikroventilace. Ta zabraňuje tomu, aby se v místnostech tvořila plíseň. Společně s pravidelným větráním odvádí přebytečnou vlhkost z místnosti. U plastových oken OTHERM PRAHA si lze vybrat ze tří druhů mikroventilace: úprava těsnění, spárové větrání pomocí kování a Clim Aktiv.

  • Úprava těsnění - garantuje prostup vzduchu přes těsnění a stálou výměnu vzduchu v pokoji.
  • Spárové větrání pomocí kování - funguje na základě toho, že se klika u okna vychýlí o 45 stupňů a křídlo se oddálí od rámu o 3 mm, tím je zabezpečena výměna vzduchu v místnosti. Při tomto větrání nejsou okna úplně zavřená, proto byste při odchodu z bytu měli okno opět zavřít.
  • Clim Aktiv (Aircontroler) - tento druh mikroventilace zaručuje příjemné pokojové klima, cirkulaci vzduchu v místnosti a jeho výměnu. Pouze dvě klapky garantují průchod vzduchu. Při použití této mikroventilace zůstanou okna zvukotěsná, udrží si tepelné vlastnosti i svou těsnost při dešti a odolnost proti vloupání.
 • Je pravda, že plastová okna se kroutí?

  NE.

  Statickou spolehlivost plastových oken OTHERM PRAHA zaručují použité ocelové výztužné profily. Firma OTHERM PRAHA užívá pro vyztužování plastových profilů ocelovou pozinkovanou výztuž o tloušťce stěn 1,5 až 2 mm. Ta má vysokou ohybovou tuhost. Konstrukce komor profilu a tloušťka plastových stěn až 3 mm zabezpečují skvělé statické vlastnosti plastových oken.

 • Je známo, co se bude dít s plastovými okny za 20 let?

  ANO.

  První plastové okno bylo vyrobeno v roce 1954 v Německu. Z toho vyplývá, že zkušenost s produkcí plastových oken už trvá dostatečně dlouho. Pro plastová okna OTHERM PRAHA se používá velmi kvalitní plast z Německa (profil Salamandr).

 • Dají se plastová okna vyměnit i v zimních měsících?

  ANO.

  Výměna oken je považována za sezónní práci, kterou lze provádět jen v letních měsících. Je předpoklad, že v zimních měsících se plastová okna nedají vyměnit. Skutečnost je už zcela jiná. Stará okna za nová se dají vyměnit i v zimních měsících, i když je teplota pod bodem mrazu. Ze zkušenosti víme, že výměna trvá jen několik minut, tak nedojde k velkému prochladnutí zdiva a teplota po instalování oken se vrací brzy do normálu. I v zimě se používají kvalitní materiály, které jsou určené do teploty až -10 stupňů. Co zákazníci nejvíce ocení, je, že při výměně v zimních měsících jsou pro ně připravené atraktivní zimní slevy.

 • Dochází u plastových oken ke žloutnutí a praskání?

  NE.

  Pokud jsou okna vyrobeny nekvalitně, tak vykazují špatné vlastnosti. Plastová okna OTHERM PRAHA se vyrábějí z plastového systému SALAMANDER. Základem materiálu je PVC, ale jsou do něj přidávány i další věci: anorganická plnidla, stabilizátory ultrafialového záření, antioxidanty proti degeneraci vzdušným ozónem a další látky zajišťující tvarovou a barevnou stálost, mechanickou pevnost, tuhost, tvrdost a rázovou houževnatost. Okna jsou bez povrchové úpravy teda v bílé barvě nebo kašírované vícevrstvou folií s obchodním označením DEKOR. I když jsou okna vyráběna z plastu, jsou těžko zápalná a odolná proti hoření.

  Stěny plastového profilu se svařují pod úhlem 45 stupňů. Na statiku okna a rohovou pevnost má vliv kvalita sváru a tloušťka stěny profilu. Můžeme vyrábět i plastová okna velkých rozměrů a to díky velkým statickým hodnotám plastových profilů.

 • Montuje se do plastových oken ocelová výztuž?

  ANO.

  Do plastových oken OTHERM PRAHA o běžných rozměrech se ocelová výztuž o tloušťce 2 mm montuje. V případě, že by výztuž v okně nebyla, plastové okno by se mohlo deformovat pod tíhou zasklení a také by nebyla zaručena funkčnost okna. Plastová okna OTHERM PRAHA o menších rozměrech mít ocelovou výztuž nemusí.

 • Je pravda, že se v západní Evropě plastových oken vzdávají?

  NE.

  Ze statistik, které jsme měli možnost získat, je patrné, že ve střední Evropě, kam vedle České republiky spadá i Německo, Rakousko a Velká Británie je jedinečným materiálem pro výrobu oken plast. Tento materiál má stále dominantnější postavení a těší se velké oblibě. I v ČR je již podíl používání plastu vyšší než 50 %. Lidé chtějí stále kvalitní výrobky za dostupnou cenu. Plastová okna OTHERM PRAHA jsou za přijatelnou cenu a jsou o třetinu levnější než dřevěná okna.

 • Jsou plastová okna osazena?

  Jsou osazena izolačním dvojsklem.

  Všechna moderní, jak plastová, dřevěná tak hliníková okna, jsou osazována tzv. izolačním dvojsklem. Toto zasklení se skládá ze dvou skel o tloušťce 4 mm, mezi nimiž je vzduchová mezera o tloušťce 16 mm. Meziskelní prostor izolačního dvojskla je vyplněn inertním plynem (argonem či kryptonem), ten má nižší teplotu než vzduch. Tyto plyny jsou v meziprostoru uzavřeny pod tlakem.

 • Používají se plastová okna i u starých domů?

  ANO.

  Už se nemusíte bát, že by plastová okna narušovala vzhled staré stavby. Nyní lze vyrobit nejrůznější typy oken – s mřížkami, s oblouky či lomené oblouky. Pro staré stavby si můžete vybrat sloupky, poutce, mřížky a také ozdobné profily. U OTHERM PRAHA si lze vybrat takové provedení oken, které je estetické a vzhledem připomíná dřevěná okna. Tím nenarušuje vzhled starých staveb.

 • Jaký vliv mají plastový okna na ekologii?

  Plast spadá mezi nejstarší umělé hmoty. Jedná se o termoplastickou umělou hmotu, kterou lze formovat za tepla. Pro výrobu plastu se používá ropa a kamenná sůl. Mezi vlastnosti plastu patří: odolnost vůči světlu, nesnadno hoří, nepropustí plyny a pachy, odolává hnilobě. Díky tomu že plast je 100% recyklovatelný a dá se znovu zpracovat, je výroba a použití plastových oken šetrné k životnímu prostředí.

 • Oprava u plastových oken není nutná údržba?

  Teoreticky ANO.

  Plastová okna OTHERM PRAHA nepotřebují žádnou velkou údržbu. Stále si zachovávají svůj moderní krásný vzhled. Plastová okna OTHERM PRAHA mají hladký povrch bez struktury, čímž je zabezpečeno jejich snadné čištění. Údržba je pouze v tom, že se občas omyje prach běžným čisticím prostředkem. Doporučuje se jednou za dva roky promazat část kování.

 • Chci si vyměnit okna, jak mám postupovat?

  Rozhodli jste se, že stará okna vyměníte za nová plastová, dřevěná či hliníková, poradíme Vám několik rad, jak strávně postupovat při jejich výměně. Nejprve musíte změřit okna, která chcete měnit, stačí i obyčejným metrem a rozmyslet si jejich členění.

  Rada: Šířku otvoru měříme od jedné zdi ke druhé a výšku otvoru od venkovního parapetu po horní špaletu. Výšku dveří měříme od podlahy po horní špaletu.

  Pokud si vyberete výrobek, můžete nás kontaktovat buď na našich webových stránkách, kde vyplníte formulář POPTÁVKA. Můžete nám poslat fax, dopis nebo e-mail nebo nám zavolat či nás navštívit osobně. Uveďte své požadavky – barvu rámu a křídla, zasklení či doplňky, dále adresu stavby, a zda chcete dopravu a montáž. My pak vypracujeme nezávaznou cenovou nabídku. V případě, že vám nabídka bude vyhovovat, můžete se obrátit na obchodního zástupce, který cenovou kalkulaci provedl. Doporučujeme nechat konečné rozměry oken změřit našeho pracovníka dřív, než podepíšete smlouvu. Dále dostanete zakázkový list, kde je upřesněn rozsah prací, termíny a platební podmínky. Pozorně si předčtěte textové a technické popisy každé pozice, barevné provedení, počet kusů atd. než smlouvu podepíšete. Aby potom nedocházelo k nedorozumění či případných reklamacím. Výroba trvá 4-8 týdnů. Poté následuje montáž oken podle sjednaného termínu, který jste si sjednali na tel. čísle uvedeném ve smlouvě. Poté firma provede okruh souvisejících prací (za poplatek), což je demontáž starých oken, zednické začištění ostění, výměnu vnějších a vnitřních parapetů atd. Nezapomeňte na konci nová okna vyzkoušet, dokud jsou přítomni naši zástupci. Chtějte předávací protokol a návod k obsluze se záručním listem. Záruka je v délce 5 let.

  Rady na závěr:

  • Nejlevnější nemusí být nejvýhodnější.
  • O kvalitě nových oken se můžete přesvědčit sami.
  • Montáži věnujte velkou pozornost, aby nedošlo k znehodnocení vlastností oken.
  • Při výměně oken se práší.
  • Platbu zálohy provádějte nejlépe bankovním převodem. Číslo účtu, variabilní symbol a částka v Kč je uvedena na zakázkovém listu. Platba může být prováděna složenkou u České pošty.
  • Povolení orgánů státní správy či samosprávy nutné k provedení stavby (stavební úřad, ústav památkové peče atd.) si musíte obstarat sami.
  • Okna můžete doplnit a tím vylepšit bezpečnost, izolačně-tepelné, protihlukové, protisluneční či hygienické vlastnosti. Díky žaluziím, roletám, kování apod.

  Pomocí návodu si můžete zkontrolovat, zda dodávka byla kompletní.

  • Montážní spára - po celém obvodu okna došlo k zapěnění PUR pěnou. Žádné pevné překážky nejsou v připojovací spáře.
  • Profilový systém včetně lišt – musí být bez poškození povrchu a viditelných deformací.
  • Těsnící gumy – obvod rámu i křídla musí mít těsnění.
  • Funkce křídla - po obvodu k rámu musí křídlo doléhat. Při zavírání a otvírání nejsou slyšet žádné rušivé zvuky, tzn. drhnutí, skřípání atd.
  • Kování - nesmí být znečištěné, tzn. zbytky malty, prach atd., klika je nepoškozená a jde s ní otáčet do všech poloh.
  • Zasklení - dvojsklo musí být bez vad.
  • Zednické práce – musí být provedeny kompletně včetně ostění, nadpraží a pod parapetem. Nápraží je rovné a vodorovné, špaleta je rovná a svislá a parapety musejí doléhat k oknu a musí být usazeny.
  • Spoje oken - musí být těsné a nesmí jimi profukovat a prosvítat.
  • Krytky - jsou jimi osazeny všechny panty včetně odtokové krytky na vnější straně rámu.
  • Vchodové dveře - výplň dveří musí být nepoškozená a samozavírač nebo stavěč je seřízen. Zamykat musí jít na dva západy, předané klíče a kování musí souhlasit s objednávkou.
  • Žaluzie, insekticidní sítě - žaluzie nesmí být poškozené a lamely se musí uzavírat. Insekticidní sítě jsou po celém obvodu těsné.
  • Dřevěná okna - nesmí být poškozená lazura a barva. U spojovacích a montážních vrutů v rámu se nesmí objevit okolní trhliny.
  • Úklid a likvidace - případná likvidace materiálu a konečný úklid je proveden.
 • Jakou sazbu DPH dostanu, když si koupím okna bez montáže?

  Pokud se rozhodnete, že si u nás koupíte okna, sami si je odvezete vlastním autem a také sami namontujete, musíte počítat s 20% DPH.

  V případě, že se rozhodnete koupit si u nás okna i s montáží, určitě ušetříte a taky máte nárok na delší záruku.

  • Při koupi bytových oken vám započítáme pouze DPH ve výši 15%.
  • Při montáži našimi kvalifikovanými pracovníky vám poskytneme 5 let záruku. Pokud se rozhodnete montáž provést sami, náleží vám jen 2letá záruka. Vaši zakázku vám dopravíme nákladními auty na speciálních paletách a montáž provedou kvalifikovaní pracovníci s dlouholetou zkušeností. Vy jen nepoškozené výrobky převezmete a po zabudování vyzkoušíte.
 • Jaký vliv má na okna dorazové nebo středové těsnění?

  Můžete si vybrat ze dvou způsobů řešení zatěsnění spáry mezi rámem a křídlem – dorazové nebo středové těsnění. Dorazové těsnění je dvojité, vnitřní část je umístěna na křídle a vnější část na rámu okna. U středového těsnění je jedno těsnění umístěno v chráněné poloze uprostřed rámu a druhé těsnění na vnitřní části. Obě tyto varianty těsnění mají své klady a zápory. Např. jako nevýhody středového těsnění můžeme uvést – černé těsnění v otevřeném okně je dost vidět, není chráněno proti poškození, když je okno otevřené, nesnadné čištění oken s tímto těsněním. Dorazové těsnění má elegantnější vzhled a lepší údržbu.

  Z praxe, ale můžeme říct, že oba tyto systémy jsou kvalitní. Zaručují těsnost oken a splňují své parametry.

 • Co si mám představit pod pojmem tepelně-izolační zasklení s koeficientem 1,1?

  Pro osazení oken OTHERM PRAHA jsou používaná velmi kvalitní izolační dvojskla. Izolační schopnost skla je měřena pomocí koeficientu tepelné prostupnosti “Ug“.

  Hodnota musí být co nejmenší, protože tím je lepší izolační vlastnost skla. Standardní izolační dvojskla mají Ug = 2,9 W/m2K. OTHERM PRAHA používá taková izolační dvojskla, kde vnitřní tabuli představuje sklo s nízkou emisivitou. Na povrch skla je dána úplně tenká vrstva oxidu kovu. Tato vrstva odráží infračervené záření – teplo. Tato skla mají Ug = 1,1 W/m2K. Díky tomuto sklu jsou tepelné ztráty jen poloviční. Dochází také k úspoře energie, čímž se šetří životní prostředí.

  V dnešní době, kdy se stále zvyšuje cena energie, dochází i k používání trojskel. Za mírný poplatek OTHERM PRAHA nabízí osazení oken i izolačním trojsklem. Toto sklo je tvořeno třemi čirými skly a prostor mezi skly je vyplněn argonem. U trojskel je Ug = 0,6 W/m2K.